facebook bartravel  
לדף הבית מדריכי הטיולים של סיגלית בר   
צור קשר    
איסלנד קוסטה ריקה אוסטרליה תאילנד קנדה אירופה

ניו זילנד

המדריך למטייל  בארה"ב

מדינות

ערים

מדריכים כלליים

רכב וטיסות

דירות ובתי נופש

מלונות

כתבות

 

מסעדות

מופעים וספורט

אתרים שימושיים

פארקים לאומיים

פארקי שעשועים

קניות

תמונות

 

English

אתרים בעברית

מוסדות יהודיים

לטייל עם ילדים

שייט - קרוזים

מזג אוויר

מפות

 
               

תכנון טיול לחו"ל ע"י סיגלית בר
תוכלו לחסוך הרבה כסף (!), זמן וטעויות. קבלו ייעוץ מקצועי ותוכנית אישית מפורטת
        

 Phones: 04-8340140,  052-6221244

 ~ המלצות מטיילים ופירסומים בתקשורת ~

כתבות נוספות:  אוהאו    |    מאווי     |    קוואי     |      הוואי - האי הגדול

 

 הוואי, גן העדן עלי אדמות

מידע מפורט על האטרקציות בכל חלקי האי, כמו גם פירוט נרחב לגבי מזג האוויר באי, מקומות לינה, מסעדות, תחבורה, חופי הים וטיפים חשובים רבים תוכלו לקרוא בספרי: "איי הוואי האקזוטיים".  את הספר ניתן לרכוש  דרך אתר האינטרנט: לחץ כאן

כללי:

איי הוואי הם המקום המתאים ביותר לתיאור: "גן עדן עלי אדמות". זהו אחד המקומות המגוונים והאקזוטיים ביותר בעולם. יש בהם שילוב של חופים קסומים (עם חול לבן, זהוב, שחור ואפילו ירוק), יערות גשם, הרי געש, מפלים וצמחייה טרופית.

הוואי היא מדינה של ניגודים:בהוואי נמצא המקום הרטוב ביותר בעולם (WAI'ALE'ALE, ההר הגבוה ביותר בקוואי, בו יורדים בשנה כ- 12,400 מ"מ גשם), העיר הגשומה ביותר בארה"ב (הילו, HILO, ב"אי הגדול") ומצד שני אזורים שטופי שמש וצחיחים.

בהוואי קניונים עמוקים ועמקים ירוקים לעומת הרים אדירים. ההרים מאונה קאה MAUNA KEA ומאונה לואה MAUNA LOA (באי הגדול) הם ההרים הגבוהים ביותר בעולם אם מודדים אותם מקרקעית הים ממנה הם מזדקרים. גובהם מעל פני הים כמעט 4300 מטרים, אך גובהם הכולל הוא כ- 9700 מטרים!

גם בנושא צפיפות האוכלוסין הוואי היא מדינה של ניגודים: הונולולו היא עיר תוססת וצפופה עם גורדי שחקים ואוכלוסיה של 380,000 תושבים ובמרחק של 80 ק"מ משם באי מולוקאי מתגוררים 7400 תושבים בלבד. באי ניהאו, הסמוך לקוואי, מתגוררים 160 תושבים בלבד, כולם ממוצא פולינזי.

 

 

הוואי היא המדינה ה- 50 של ארה"ב וכיאה לכך נוח וקל לבקר בה. התושבים דוברי אנגלית, המטבע שלה הוא דולר אמריקני, שירותי הבריאות והתקשורת ברמה גבוהה ביותר, מי הברזים ראויים לשתייה והכל מאורגן ומסודר. כך שמצד אחד נמצאים במקום מרוחק ואקזוטי אך מצד שני הסטנדרטים הם אמריקאים.

שרשרת איי הוואי מורכבת מ- 137 איים, איונים ושוניות לאורך 2400 ק"מ בלב האוקיאנוס השקט.

 


הצג מפה גדולה יותר

 

שמונת האיים העיקריים והמשמעותיים בשרשרת הם: הוואי HAWAII (המכונה: "האי הגדול" BIG ISLAND   מכיוון שהוא גדול יותר מכל שאר האיים יחדיו), מאווי MAUI,אוהאו OAHU (בו נמצאת הונולולו, בירת המדינה), קוואי KAUAI, מולוקאי MOLOKAI, לנאי LANAI, ניהאו  NIIHAU ו- קאהולאו KAHOOLAWE (מסודרים לפי גודלם, מהגדול לקטן). שמונה איים אלה פרוסים לאורך של 560 ק"מ בלבד בקצה הדרום- מזרחי של השרשרת. שטחם הכולל של האיים הוא: 16,500 קמ"ר (כמחצית משטח מדינת ישראל). כאשר שטחו של האי הגדול HAWAII הוא כ- 10,000 קמ"ר. האיים נוצרו ע"י התפרצויות וולקניות חוזרות ונשנות הממשיכות עד היום. מדי שנה נעים האיים כ- 13 ס"מ לכיוון צפון מערב. במרחק של 48 ק"מ מהאי הדרומי ביותר: "האי הגדול", הולך וצומח במעמקי הים אי נוסף, שכבר ניתן לו שם: LOIHI והוא אמור לבצבץ מעל פני המים בעוד כ- 10,000 שנה.

האי ה"מבוגר" ביותר מבין שמונת איי הוואי העיקריים הוא קוואי (המכונה "אי הגנים") שקיים כבר כ- 5 מיליון שנים ואילו האי הצעיר ביותר הוא הוואי (האי הגדול) שגילו פחות מ- 800,000 שנה והוא עדיין גדל בזכות הרי הגעש הפעילים שלו הממשיכים לפלוט לבה לים.

הר הגעש KILAUEA פעיל החל משנת 1983 ועדיין ממשיך לפלוט לבה. הוא נחשב להר הגעש בעל ההתפרצות הארוכה ביותר בעולם.

 

איי הוואי הם אחד האזורים המבודדים ביותר בעולם: הם נמצאים במרחק של כ-3200 ק"מ ממקום היישוב הקרוב ביותר: איי מרשל, במרחק של 3800 ק"מ מהיבשת הקרובה ביותר, צפון אמריקה (מחופי קליפורניה), במרחק של 4000 ק"מ מטהיטי ובמרחק של 6160 ק"מ מיפן.

הודות לבידודם, איי הוואי מאד ייחודיים מבחינה ביולוגית. הגיעו אליהם זנים מעטים בלבד של חיות וצמחים שהצליחו לשרוד את הדרך הארוכה ללב האוקיאנוס ולהסתגל לתנאי האיים ומהם נוצרו עם השנים סוגים חדשים וייחודיים. יותר מ- 4300 סוגי צמחים ובעלי חיים קיימים רק באיי הוואי ולא בשום מקום אחר בעולם. על מנת לשמור על ייחודיות זו כל מי שמגיע לאיים נדרש למלא טופס המצהיר שאינו מביא עמו ירקות, פירות, צמחים או בעלי חיים משום סוג. גם לפני שעוזבים את האי יש ביקורת חקלאית קפדנית. מותר לייצא מהאי רק זנים מסויימים של תוצרת חקלאית. אסור בתכלית האיסור לקטוף פירות או פרחים ולקחת אותם הביתה.

אין בהוואי בכלל נחשים! לכן תושבי המקום אומרים שהוואי עדיפה על גן העדן...

 

החיסרון היחידי של גן העדן הזה (מלבד העובדה שהוא מאד מרוחק מאיתנו) היא יוקר המחייה. עלות המחייה בהוואי גבוהה בממוצע ב-27% מאשר בשאר מדינות ארה"ב והתייר המזדמן לאיים יחוש בכך על כל צעד ושעל: מחירי המזון, הלינות והאטרקציות בתיירותיות יקרים משמעותית. מזל שהטבע הנפלא והחופים הקסומים הם בחינם...

גם השקיעות הנהדרות לא עולות כסף. הוואי ידועה בשקיעות המרהיבות שלה בצבעי סגול- אדום- כתום ואפילו ירוק! לעיתים בשנייה האחרונה של שקיעת השמש ניתן להבחין בהבזק אור ירוק הנקרא: GREEN FLASH.

עם כל היופי הזה אין פלא שלהוואי מגיעים מעל 7 מיליון תיירים בשנה.

 

 

        

האיים:

אוהאו OAHU (מבוטא: oh-ah-hoo ) הוא האי המפורסם ביותר בשרשרת איי הוואי. כינויו "מקום המפגש" GATHERING PLACE, אכן מתאים לו מכיוון שהוא מושך אליו תיירים מכל העולם. הוא האי השלישי בגודלו מבין איי הוואי, אך מתגוררים בו כמעט 80% מכלל אוכלוסיית הוואי. הונולולו, בירת הוואי, הנמצאת בצידו המערבי, המאוכלס ביותר של האי, היא מרכז כלכלה, עסקים ומסחר של הוואי, אך בעיקר מרכז התיירות העיקרי של המדינה. מבקרים באוהאו יותר תיירים מאשר בכל אי אחר בהוואי. מרבית סמליה המוכרים של הוואי נמצאים באי זה: חופי וייקיקי, הר הגעש הכבוי DIAMOND HEAD, בסיס הצי האמריקאי בפרל הרבור וארמון המלוכה היחידי השוכן בארה"ב.

וייקיקי היא מוקד חיי הלילה והבילויים של הוואי עם שפע מלונות פאר, מסעדות יוקרה וחנויות. וייקיקי הוא אמנם אחד החופים הידועים והעמוסים במדינה, אך גם מי שמחפש חופים שקטים יותר, יימצא אותם באי. כך שלא רחוק מגורדי השחקים של הונולולו ניתן למצוא גם חופים טרופיים מבודדים וכפרים קטנים.

כמעט כל מי שמגיע לחופשה באיי הוואי עובר דרך שדה התעופה הבינלאומי של הונולולו. זהו האי היחידי עם אוטוסטרדות בהוואי.

אוהאו נחשבת גם לבירת גלישת הגלים של ארה"ב. אטרקציות תיירותיות מפורסמות נוספות באי: המרכז לתרבות פולינזיה, מוזיאון בישוף, פארק חיות הים, עמק המקדשים ומפרץ האנומה שהוא החוף הטוב ביותר לצלילה באי.

 

מאווי MAUI (מבוטא: (mow-ee הוא האי השני בגודלו ובפופולאריות שלו. האי נוצר על ידי שני הרי געש גדולים שהזדקרו גבוה מעל פני הים.הלבה הרבה אשר פלטו מלאה את העמק ביניהם באדמה אדומה רבת מינרלים ולכן הוא כה ירוק ושופע צמחייה וגידולים חקלאיים. מרבית תושבי מאווי גרים בעמק זה ולכן כינויו של האי הוא: "אי העמק",

THE VALLEY ISLAND.

שטחו של האי כ- 1870 קמ"ר ומתגוררים בו 103,000 תושבים. מידי שנה מגיעים למאווי 2.3 מיליון תיירים.

אנשים אינם המבקרים היחידים באי. מחצית מאוכלוסיית הלוויתנים בעולם מסוג HUMPBACK מגיעים מדי חורף למים החמימים בקרבת האי. טיולי צפייה בלוויתנים, הם אחת מהאטרקציות הרבות שיש לאי להציע. בעבר היתה מאווי בירת ציידי הלוויתנים של העולם וסביב תעשייה זו התפתחה להיינה LAHAINA, שהיא העיר התיירותית ביותר באי.

אטרקציות תיירותיות שאין להחמיצן במאווי הן:

-          הדרך בת 88 הק"מ להאנה HANA, בה 617 סיבובים ופיתולים ו- 56 גשרים חד נתיביים העוברת בין יערות גשם וחופים טרופיים.

-          הר הגעש הרדום האליאקאלה HALEAKALA CREATER שהינו הר הגעש הרדום הגבוה ביותר בעולם ומזכיר בטופוגרפיה שלו את הירח. הוא מתנשא לגובה של כ- 3000 ק"מ.

-          החופים השקטים הנהדרים בחלקו המערבי של האי וחופי הגלישה המצויינים בחלקו הצפוני של האי.

-          צלילה בקרבת האי מולוקיני דמוי הסהר.

 

קוואי KAUAI (מבוטא: kah-why-ee ), האי הרביעי בגודלו והצפוני מבין שמונת איי הוואי, הוא האי ה"זקן" ביותר מבחינה גיאולוגית. הוא נוצר כבר לפני חמישה מיליון שנים! המקום הגשום ביותר עלי אדמות נמצא באי ולכן יש בו יותר נהרות, זרמים ומפלים מאשר בכל שאר איי הוואי. האי שופע צמחייה טרופית ואין פלא שכינויו הוא: "אי הגנים" GARDEN ISLE. יש בקוואי קסם ויופי פראי וכנראה זו הסיבה שמפיקי סרטים רבים בחרו בו כמקום המתאים ביותר להסריט את סרטיהם. בין היתר צולמו בקוואי "פארק היורה", "שודדי התיבה האבודה", "שישה לילות- שבעה ימים" ועוד רבים אחרים.

האי מציע למטיילים בו הרפתקאות עם נוף: אחת הדרכים הטובות ביותר לראות את נפלאות האי היא בטיסת הליקופטר העוברת מעל צוקי נאפאלי התלולים, אליהם לא ניתן להגיע במכונית, ומעל קניון ואיימאה WAIMEA CANYON , אותו כינה מארק טווין: "הגרנד קניון של הפסיפיק". בקוואי שלושה נהרות בהם ניתן לשוט בקייאקים, חופי ים מקסימים, חלקם נסתרים מהעין, שניתן להגיע אליהם דרך צמחייה סבוכה, המגיעה כמעט עד למים.

האי קוואי מאד מגוון מבחינה טופוגרפית ומבחינת אקלים. חלקו הצפוני גשום ובעל צמחייה טרופית סבוכה, במרכזו הר גבוה, המכוסה באופן קבוע בעננים ואילו בדרום ובמערב האי השמש זורחת במשך מרבית מימי השנה. בקוואי יש בריזה נעימה הגורמת למיזוגו הטבעי של האי.

קוואי ידוע במגרשי הגולף הרבים שבו, מהם נשקף נוף קסום של האוקיאנוס.

זהו האי היחידי בהוואי בו אסור לבנות בניינים הגבוהים מעץ קוקוס (ארבע קומות).

 

 	 Save 10% or more off the Best Flexible Rate      

 

הוואי HAWAII (מבוטא hah-why-ee ), ידוע בכינויו "האי הגדול" THE BIG ISLAND, על מנת להבדילו מהמדינה, הנקראת בשם זהה. שם חיבה זה מאד הולם את האי ששטחו גדול כפליים משטח כל שאר האיים יחדיו. למרות גודלו, זה האי הצעיר ביותר בשרשרת והוא ממשיך לגדול גם בימים אלה בזכות הר הגעש הפעיל, קילאוהה KILAUEA שהוא הר הגעש הפעיל ביותר בעולם!

הביג איילנד היה האי הראשון מאיי הוואי שהתגלה ע"י הימאים הפולינזים וכיום חיים בו מעל 130,000 תושבים. האטרקציה התיירותית מספר אחת שלו הוא הפארק הלאומי "וולקאנו" VOLCANO NATIONAL PARK, שהוא אחד המקומות היחידים בעולם בו ניתן לעמוד בבטחה בקרבת זרם לבה אדום. גם מחוץ לפארק הלאומי אפשר לנסוע קילומטרים רבים לצד סלעי לבה מתקופות שונות המגיעים עד לים. באי יש חופים מעטים יחסית עם חול דק ורך, אך הם נמנים עם עשרת החופים היפים ביותר בעולם! בביג איילנד חופים רבים המתאימים במיוחד לצלילה ושנירקול, בהם ניתן לשחות לצד צבי ים ודגים טרופיים נהדרים. בין החופים תמצאו חופים עם חול שחור ואפילו ירוק!

במרכז האי שני הרים אדירים: מאונה לואה MAUNA LOA ומאונה קאה MAUNA KEA שהוא ההר הגבוה ביותר בעולם (כאשר מודדים אותו מקרקעית האוקיאנוס). בחורף מכוסה פסגתו בשלג. על הר זה הוצב הטלסקופ הגדול בעולם.

בזכות תנאי האקלים והאדמה מצליחים במיוחד גידולי הקפה, אגוזי המקדמיה והאורכידאות באי.

הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב נמצאת בדרום האי: "קה לאה"  KA LAE שמה,  מקום בו נושבות רוחות עזות כל ימות השנה.

שתי הערים הגדולות ביותר באי הן: הילו, הנמצאת בצד המזרחי, הגשום של האי וקונה, הנמצאת בצד המערבי השמשי. 

  

  צוקי נפאלי בקוואי 

 

 

 נוף מ"ראש היהלום" בהונלולו

 

 

 חוף ים בביג איילנד

 

 

 

 ריקוד פולינזי

  

מולוקאי MOLOKA'I (מבוטא: mo-lo-kye ) הוא אי קטן ושקט בקרבת מוואי המתאים במיוחד להתרגעות והתבודדות. כינויו: "האי הידידותי".

אין בו בתי קולנוע, מרכזי קניות או רשתות מזון מהיר ואפילו לא רמזורים!

לעומת זאת מציע אי שליו ולא ממוסחר זה נופים נהדרים. בחופו הצפוני נמצאים צוקי הים הגבוהים בעולם, KALAUPAPA, אליהם ניתן להגיע ברכיבה על פרדות בשביל עם 26 פיתולים חדים. בחופו המערבי של האי ניתן להתענג על החוף החולי הגדול ביותר בהוואי, "פאפוהאקו" PAPOHAKU שמו. בקצהו המזרחי יש יערות גשם. גם את המפל הגבוה ביותר בהוואי, הנופל מגובה של כ- 670 מטרים אל הים, תמצאו באי קסום זה.

מה שלא ניתן למצוא באי הוא צפיפות והמונים. מספר התושבים באי כ- 7000 בלבד, רבים מהם ממוצא הוואי.  

 

לאנאי LANAI (מבוטא: lah-nye ) גם הוא אי קטן המציע שלווה ובריחה מההמונים, נחשב לאי המבודד ביותר מבין איי הוואי. באי, השייך למשפחת DOLE, היו בעבר מטעי האננס הגדולים בעולם, ומכאן כינויו: " אי האננס". יש בו רק כ- 50 ק"מ סלולים של כביש לעומת קילומטרים רבים של חופים זכים. מתגוררים בו כ-2400 תושבים בלבד.

שני בתי המלון היחידים באי הם רזורטים יוקרתיים ביותר שרק העשירים ביותר יכולים להתגורר בהם. בתי מלון אלה מדהימים ביופיים ובהן נמצאים מגרשי גולף מהטובים בעולם. זהו האי בו האליתה מגיעה להשתעשע. ביל גייטס התחתן בלאנאי ושכר לשם כך את האי כולו.

מפרץ הולופ HULOPE BAY הוא שמורה ימית הנחשבת לאחת מאתרי הצלילה הטובים בעולם.

הדרך הטובה ביותר לראות את האי הוא בטיול שייט בן יום היוצא מהאי מאווי הסמוך.   

 

נייהאו NIIHAU (מבוטא: nee-ee-how) הוא אי פרטי קטן (שטחו 177 קמ,ר) בקרבת קוואי, בו מתגוררים  רק בעליו ותושבים ממוצא הוואי טהור. השפה הרשמית של האי היא הוואית. אין באי חשמל וטלפונים וגם לא דרכים סלולות או תנועת מכוניות. העיסוק העיקרי של 160 תושבי האי הוא חוואות ודיג.

על מנת שלא יהפך לאי מודרני כמו שאר איי הוואי אסור לתיירים לבקר בו מלבד מי שמוזמן ע"י תושבי האי המעטים או בעלי האי (משפחת רובינסון) ולכן  הוא מכונה "האי האסור".

ניתן להשקיף עליו מחופו המערבי של קוואי או לערוך מעליו טיול הליקופטרים.

 

קאהולאווה KAHOOLAWE (מבוטא: kah-ho-oh-lah-veh ) הוא אי קטנטן (שטחו 115 קמ"ר) לא מיושב לחלוטין, ששימש כמטרה לירי באימוני חילות האוויר והים של הצבא האמריקאי. כיום הצבא מנקה אותו מכל פגזי הנפל ואין איש מורשה להגיע אליו ללא אישור מיוחד.

היסטוריה:

האנשים הראשונים שהגיעו להוואי היו פולינזים מאיי מרקיז וטהיטי במאות ה- 3 עד ה- 7. הם היו דייגים או חיילים שהובסו בקרב אשר הפליגו בסירות קאנו ונתקלו במקרה באיי הוואי בזכות שילוב של מזל וכושר ניווט מצוין ללא כל מכשירי ניווט.

קפטן ג'יימס קוק היה האדם הלבן הראשון שגילה את איי הוואי בשנת 1778. הוא כינה את האיים "איי סנדביץ" (על שם פטרונו באנגליה). הוא הגיע תחילה לקוואי וחזר שנה לאחר מכן וגילה את הוואי (האי הגדול). ילידי המקום שהיו בדיוק בעיצומן של חגיגות לכבוד "לונו" אל הפריון, קבלו אותו בכבוד אלים. אך לאחר כחודש בו שהו קוק ואנשיו באי, השתנה יחס המקומיים כלפיהם. אחד מאנשיו של קוק מת, מה שגרם למקומיים לפקפק בכך שהזרים הלבנים שהגיעו הם אלים, מכיוון שאלים הם בני אלמוות. כמו כן רבו מקרי הגניבות והאלימות באי וחוקים רבים הופרו ע"י האורחים הבריטים. היחסים הידידותיים בין המקומיים לאנשי קוק הפכו עויינים. קוק וספינותיו עזבו את האי אך סופה חזקה שגרמה נזקים לספינות גרמה להם לשוב להוואי. המקומיים שהיו הפעם עויינים זרקו אבנים על הימאים ואף גנבו סירה קטנה מאחת הספינות. החלו קרבות בין הימאים והמקומיים שהתקהלו לקבוצה בת 20,000 איש. המהומות הסתיימו בהריגתו של קפטן קוק ובעזיבת הספינות את האיים. במקום בו נהרג קוק, במפרץ קיאלקקואה, KEALAKEKUA BAY,  עומדת כיום אנדרטה ובה תאור נסיבות מותו.

כאשר הגיעו ראשוני האירופאים להוואי כל אי היה בשליטת צ'יף אחר. הצ'יפים נלחמו ביניהם על השליטה באיים עד ש"קאמהמהא הגדול" KAMEHAMEHA THE GREAT, שהיה הצ'יף של "האי הגדול" החל משנת 1791  איחד את כל האיים לממלכה אחת לאחר שכבש את מאווי, מולוקאי ואוהאו. את קוואי הוא לא הצליח לכבוש והפסיד במספר קרבות עקב תנאי הים שהקשו על חדירה לאי. בשנת 1810 הסכימו תושבי קוואי מרצון להסתפח לממלכתו. הוא היה מלך חזק ונערץ ששלט בחוקי ברזל בתושבי האיים באמצעות מערכת חוקים בשם: "קאפו".

במאה ה- 19 הגיעו לאיים גם מיסיונרים נוצריים שהתיידדו עם האצולה ההוואית והחלו משפיעים במהירות על החיים באיים. הם העלו על הכתב את השפה ההוואית (שהיתה לפני כן שפה מדוברת בלבד) ותרגמו אליה התנ"ך. הם לימדו את ההוואים לקרוא והקימו בתי ספר. הם אסרו על ריקוד, ורכיבה על סוסים בשבת ודרשו התנזרות משתייה חריפה, הימורים וריקודי הולה. בשנים אלה החל שגשוג צייד הלוויתנים. הראשונים שעסקו במלאכה זו הגיעו מניו אינגלנד. צייד הלוויתנים הביא פריחה ושגשוג לערי הוואי שהפכה למרכז צייד הלוויתנים של האוקיאנוס השקט.

 

 

ב- 1845 העביר קאמהמהא ה- 3 (בנו של קאמהמהא הגדול) את בירת ממלכת הוואי להונולולו וייסד את בית הנבחרים הראשון של הוואי ובית משפט עליון. הוא העביר את חוק "מהלה הגדול" שהיה ראשית החלוקה מחדש של הקרקעות בהוואי, קבע חופש דת והעניק זכות בחירה לכל הגברים.

בעשורים הבאים הפכה הונולולו למודרנית יותר ויותר וההשפעה המערבית בה גברה. עד אמצע המאה ה- 19 כבר היתה בהונולולו קהילה זרה גדולה של אמריקאים ובריטים אשר החלו להשתלט בכוח על ענייני האיים. החל מ- 1850 הותר לזרים לרכוש קרקעות פרטיות והם ניצלו זאת ורכשו את מרבית מקרקעות הוואי. על מנת לעבד את אדמותיהם הם ייבאו עובדים מסין, יפן, פורטוגל ומאוחר יותר גם מפורטוריקו, קוריאה והפיליפינים. כך הפכה הוואי לכור ההיתוך של לאומים וגזעים רבים. בשנים אלה החלה תעשיית הסוכר ומאוחר יותר תעשיית האננס לשגשג.

אוכלוסיית ילידי הוואי התכווצה משמעותית עקב מחלות שהופצו באיים ע"י הזרים.

המלכה האחרונה בהוואי היתה המלכה ליליאואוקאלאני (LILIUOKALANI). בעודה מתכוננת להכריז על חוקה חדשה שתגדיל את מעמד בית המלוכה, השתלטה קבוצת אנשי עסקים אמריקאים חמושים על בית המשפט העליון והכריזה על הדחת המלוכה. הם כוננו ממשלה זמנית בהנהגת סאנפורד דול SANFORD DOLE, בנו של חלוץ מיסיונרי. המלכה נכנעה להם, מכיוון שרצתה למנוע שפיכות דמים. היא פנתה לממשלת ארה"ב בבקשה שיעזרו לה להחזיר את המונרכיה ובמקביל פנו המשתלטים האמריקאים לארה"ב בבקשה להסתפח  לארה"ב. למרות שנשיא ארה"ב דאז, הדמוקרט גרובר קליבלנד, נעתר לבקשת המלכה, אטמה הממשלה הזמנית את אוזניה להוראות אלה והכריזה שהנשיא מתערב בעניינים הוואים פנימיים.

האמריקאים החלו להתפשט לכיוון האוקיאנוס השקט עם מלחמת ארה"ב- ספרד בשנת 1898 ורכישת הפיליפינים, מה שעזר להחלטה על סיפוח הוואי לאה"ב בשנת 1900. סאנפורד דול מונה למושל הראשון של הטריטוריה הוואי. במהרה הקים צי ארה"ב מפקדה ענקית בפרל הרבור ובמרכז אוהאו הוקם הבסיס הצבאי הגדול ביותר של צבא ארה"ב בעולם. ב- 7 בדצמבר 1941 יצאו היפנים למתקפת פתע על הצי בפרל הרבור שגרמה לפגיעה קשה ב- 21 ספינות ולמותם של מעל 2300 איש. בעקבות זאת  נכנסה  ארה"ב למלחמת העולם השנייה ועל הוואי הוחל משטר צבאי.

 

הוואי הפכה למדינה החמישים של ארה"ב ב- 21 לאוגוסט שנת 1959 לאחר משאל עם בו הצביעו מעל 90% מבני האיים בעד הצטרפות כמדינה לארה"ב.

 

הדגל של מדינת הוואי:

דגל זה היה דגלה של ממלכת הוואי (1810-1893) ועוצב לפי דרישת המלך הראשון, קאמהמהא ה- 1 (הגדול). יש בו שמונה פסים המייצגים את שמונת האיים העיקריים של הוואי. דגל בריטניה מופיע בפינה השמאלית העליונה לכבד את יחסי הידידות עם הבריטים.

הדגל אומץ כדגלה הרשמי של מדינת הוואי ב- 1959.

 

החל משנות ה- 70 החלה התיירות צוברת תאוצה ותפסה את מקום הצבא כתעשייה הגדולה ביותר בהוואי.

 

בשנת 1993 התנצל הנשיא ביל קלינטון על העוול שנגרם לממלכת הוואי, מאה שנים קודם לכן ע"י האמריקאים.

 

תושבים:

כאמור, איי הוואי היו אחד המקומות האחרונים בעולם שהתגלו ואוכלסו ע"י האדם. הפולינזים הראשונים שהגיעו בספינותיהם לאיים עשו זאת בסביבות השנים 200-600 לספירה. האדם הלבן הראשון שהגיע לאיים היה קפטיין ג'יימס קוק בשנת 1778.

כיום בהוואי כ- 1,200,000 תושבים המפוזרים על פני שטח של 16,500 קמ"ר. מרבית האוכלוסיה (כ- 80%) מתגוררת באוהאו: כ- 850,000 איש, מתוכם כ- 380,000 מתגוררים בהונולולו, שהיא  העיר הצפופה ביותר בהוואי. חלק גדול מהקסם של הוואי היא האוכלוסיה המגוונת מבחינה אתנית. לאף גזע או עדה אין רוב באיים. 24% מכלל האוכלוסיה הם לבנים, רובם הגיעו לאיים ממדינות אחרות בארה"ב, 24% יפנים, 18% הוואים למחצה (רק אחוז אחד מכלל האוכלוסיה הם הוואים טהורים), 11% פיליפינים, 6% סינים, 2% שחורים ועוד מיעוטים אסייתיים נוספים. יש לעולם הרבה מה ללמוד מהוואי לגבי סובלנות והשתלבות בין אנשים מעדות, מדינות ותרבויות שונות. כאשר שואלים תושב הוואי למוצאו מסתבר שהוא רבע פולינזי, חצי יפאני ורבע לבן...

בעבר הגיעו להוואי מגלי ארצות, מיסיונרים נוצריים, אנשי עסקים, ציידי לוויתנים ועובדי אדמה. כיום מגיעים לחיות באיים אנשים המחפשים איכות חיים ושלווה.

הכינוי של הוואי הוא: "מדינת האלוהה" ALOHA. למילה זו פירושים רבים: שלום, להתראות, באהבה, חמלה. זה אומר שאנשים נותנים לך להשתלב בתנועת המכוניות לפניהם, זה אומר שהאנשים מחייכים זה לזה ומברכים לשלום את כל מי שחולף מולם, גם אם אינם מכירים אותו. זה אומר שכולם נחמדים וידידותיים. והאמינו לי, בהוואי, יש לכולם סיבות טובות לחייך ולהיות רגועים.

 

מנהגי תרבות:

מדינת הוואי היא כור ההיתוך של בני לאומים וגזעים רבים שהגיעו אליה במשך הדורות, חיו בהרמוניה אלה לצד אלה והתערבבו ביניהם. כל קבוצה אתנית הביאה עמה את מנהגיה, מאכליה, אומנותה, ריקודיה וחגיה. כיום לתושבי המדינה תרבות עשירה, מראה אקזוטי ואהבה עזה לאדמתם.

משפחה היא הערך העליון ביותר עבור תושבי הוואי. במקרים רבים מספר דורות בני משפחה אחת חיים יחדיו תחת קורת גג אחת.

בהוואי המודרנית תוכלו להנות מריקוד ההולה, מריקוד ה"היפ-הופ" אך גם מקונצרט של התזמורת הסימפונית.

 

שלושה מנהגים הוואים מפורסמים במיוחד הם:

נתינת שרשראות פרחים, LEI GIVING: בהוואי נהוג לתת שרשראות LEI כסמל לברכה ואהבה, כבוד והערכה. נותנים LEI בימי הולדת, ימי נישואין ואירועים מיוחדים. שרשראות ניתנות גם לאנשים שמגיעים ועוזבים את הוואי כמחווה לידידות. חלפו הימים שכל מי שרגלו דרכה בהוואי קבל במתנה שרשרת וברכה. כיום רק מי שמשלם עבור התענוג מקבל זאת. השרשראות עשויות לרוב מפרחים אקזוטיים, אך יכולות להיות עשויות גם מצדפים, עלים, שנהב, נוצות וזרעים.

 

חגיגת לואהו LUAU: לואהו הוא למעשה ברביקיו הוואי. זו חגיגה גדולה בה המנה העיקרית היא חזיר שהוכן בתנור תת קרקעי הנקרא "אימו" IMU. חגיגת לואהו היא הזדמנות עבור ההוואים לשמוח יחד עם המשפחה והחברים עם אוכל טוב ומוסיקה טובה. בחגיגות אלה הנערכות בפני התיירים מדגימים ריקודים אופייניים, מופעי אש ושירה.

 

ריקוד ההולה HULA הוא דוגמא אופיינית לריקוד הוואי. זהו ריקוד המספר סיפור ומלווה במוסיקה קצבית החוזרת על עצמה. כלי הנגינה עשויים מאגוזי קוקוס, דלעת,בולי עץ מצופים עור וכמובן יוקלייליי UKELELE, שהיא גיטרה הוואית. השילוב של תנועות הידיים והרגליים עם הבעות הפנים במהלך הריקוד מספר את סיפור ההולה. כיום משמרים את מסורת ההולה בלימודים, תחרויות ומופעים.

 

השפה:

למרות שבאיי הוואי דוברים התושבים למעלה ממאה שפות שונות יש להוואי שתי שפות רשמיות: אנגלית והוואית. השפה ההוואית היא מלודית ומוצאה מהפולינזית. יש בה רק 12 אותיות: תנועות VOWELS: a, e, i , o, u  ועיצורים: h, k, l, m, n, p, w.

התנועות מבוטאות באופן שונה מאשר בשפה האנגלית, כפי שניתן לראות בטבלה הבאה:

התנועה

אופן ההיגוי

a

ah

e

ay

i

ee

o

oh

u

oo

 

למרות שכמעט ואין בהוואי תושב שאינו דובר אנגלית רהוטה, לשיפור האווירה וההשתלבות, נחמד ללמוד כמה מילים שימושיות בהוואית. להלן מבחר מילים שימושיות:

 

המילה בהוואית

פירושה בעברית

ALOHA

שלום, להתראות, אהבה

MAHALO

תודה

KEIKI

ילד

KANE

איש

WAHINE

אישה

OHANA

משפחה

PUA

פרח

MAUNA

הר

MOANA

אוקיאנוס

KAUKAU

מזון, אוכל

HO'OLAULE'A

פסטיבל

HOLOHOLO

מנוחה, חופשה

WIKIWIKI

למהר

LUA

שירותים

LUAU

חגיגה הוואית

ONO

טעים

 

האות w מבוטאת במקרים רבים כ- v.  בשפה ההוואית משתמשים בסימני כתיב רבים במילים רבות (כגון: גרש או גרשיים) על מנת להבהיר את ההגייה. לא קל לתיירים לבטא כהלכה את שמות המקומות המסובכים...

 

דוגמא לאחת המילים הקשות בשפה ההוואית, היא שמו של הדג המסמל את המדינה. דג קטן וצבעוני זה נקרא: HUMUHUMUNUKUNUKUAPUA'A

 

אתר נהדר ללמוד מילים שימושיות רבות בהוואית הוא: http://www.geocities.com/TheTropics/Shores/6794/first101words2.html

 

כלכלת האיים:

מדי שנה מגיעים להוואי מעל 7 מיליון תיירים, מתוכם מעל 4 מיליון תיירים מארה"ב וכשני מיליון יפאנים.

מלבד תיירות שהיא התעשייה הראשונה בחשיבותה באיים גם לחקלאות מקום נכבד בכלכלת המדינה, כאשר הגידולים העיקריים הם: קנה סוכר, אננס, פרחים ואגוזי מקדמיה.

שליש מגידול האננס בעולם הוא בהוואי! הוואי היא המדינה היחידה בארה"ב בה מגדלים קפה.

איי הוואי הם  המקום היחידי בעולם המארח את כל סוגי חיילות הצבא האמריקאי (14% מתושבי אוהאו הם אנשי כוחות הביטחון האמריקאי ובני משפחותיהם).

תכנון מפורט למסלולי טיול בארה"ב

איסלנד קוסטה ריקה אוסטרליה תאילנד קנדה   אירופה ארה"ב כתבות תיירות ? ----> בחרו מדינה:
איסלנד קוסטה ריקה ניו זילנד אוסטרליה תאילנד קנדה

אירופה

 ארה"ב

ברטרוול - המדריך למטייל
  bartravel facebook תכנון טיול בחו"ל  
לעדכון על נושאים חדשים באתר
הכנסו לדף הפייסבוק שלנו
צור קשר  
  גרסת אתר לסלולרי  
כל הזכויות שמורות, אין לשכפל או להעתיק כל חומר מהאתר ללא רשות בכתב מבעליו  © האתר נוסד בשנת 2000 
עיצוב  האתר: רימון בר - Web design : Rimon Bar